RESULTS: 2019

RESULTS: 2019

01/01/2019 – New season at the WTA Tour and Grand Slams.

11 NOVEMBER-17 NOVEMBER – TAIPEI (CHINESE TAIPEI) – 125 000 USD – INDOOR CARPET, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Aldila SUTJADI (Indonesian) 2:6, 6:4, 6:3
Second Storm SAUNDERS (Australian) 6:4, 7:6 (10-8)
Quarter-final Naiktha BAINS (UK) 6:4, 4:6, 6:3
Semifinal Viktoriya TOMOVA (Bulgarian) 6:1, 6:2
Final Vitalia DIATCHENKO (orosz) 3:6, 2:6

 

04 NOVEMBER-10 NOVEMBER – SHENZHEN (CHINA) – 100 000 USD – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Dan Ni WANG (Chinese) 6:1, 6:4
Second Bibiane SCHOOFS (Dutch) 6:2, 2:6, 6:0
Quarter-final Lin ZHU (Chinese) 2:6, 2:6

 

27 OCTOBER-03 NOVEMBER – WTA FINALS/SHENZHEN (CHINA) – 14 000 000 USD, INDOOR CARPET
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
Group Red, First H.-C. CHAN, L. CHAN (Taiwanese) 6:2, 5:7, 10-6
Group Red, Second A.-L. GROENEFELD, D. SCHUURS (German, Dutch) 7:5, 6:2
Group Red, Third E. MERTENS, A. SABALENKA (Belgian, Belarusian) 4:6, 6:2, 10-5
Semifinal S.-A. ZHANG, S. STOSUR (Chinese, Australian) 1:6, 6:4, 10-8
Final S.-W. HSIEH, B. STRÝCOVÁ (Taiwanese, Czech) 6:1, 6:3

 

14 OCTOBER-20 OCTOBER – MOSCOW (RUSSIA) – 1 032 000 USD, INDOOR CARPET, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Kaia KANEPI (Estonian) 1:6, 3:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First V. HEISEN, Y.-C. HSIEH (German, Taiwanese) 7:5, 6:1
Quarter-final N. KICHENOK, R. OLARU (Ukrainian, Romanian) 3:6, 4:6
Semifinal K. FLIPKENS, B. MATTEK-SANDS (Belgian, USA) 4:6, 5:7

 

28 SEPTEMBER-06 OCTOBER – BEIJING (CHINA) – 8 285 274 USD, HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Zarina DIYAS (Kazakh) 1:6, 4:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second S. PENG, Y. WANG (Chinese) 6:2, 6:1
Quarter-final AOJAMA S., SIBAHARA E. (Japanese) 3:6, 4:6

 

15 SEPTEMBER-22 SEPTEMBER – SEOUL (SOUTH KOREA) – 250 000 USD, HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifyng, First  Ji Ho SHIN (South Korean) 6:1, 4:6, 6:3
Qualifyng, Second Jaqueline Adina CRISTIAN (Romanian) 6:2, 6:2
Main Draw, First Jelena OSTAPENKO (Latvian) 6:3, 6:3
Second Karoliná MUCHOVÁ (Czech) 2:6, 3:6

 

22 AUGUST-08 SEPTEMBER – NEW YORK, US OPEN (USA, GRAND SLAM TOURNAMENT) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
QUALIFYING, First Kurumi NARA (Japanese) 6:1, 4:6, 6:3
QUALIFYING, Second Lara ARRUABARRENA (Spanish) 6:4, 6:1
QUALIFYING, Third Varvara LEPCHENKO (USA) 7:6 (7-5), 6:4
Maid draw, First Carla SUÁREZ NAVARRO (Spanish) 6:2 – Suárez Navarro retired
Second Cori GAUFF (USA) 2:6, 6:4, 4:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First J. MOORE, G. OLMOS (Australian, Mexican) 6:3, 6:2
Second J. ALEXANDROVA, O. KALASHNIKOVA (Russian, Georgian) 6:1, 6:4
Third A. KALINSKAYA, Y. PUTINTSEVA (Russian, Kazakh) 6:3, 6:2
Quarter-final V. AZARENKA, A. BARTY (Belarusian, Australain) 6:2, 5:7, 1:6

 

12 AUGUST-18 AUGUST – VANCOUVER (CANADA) – 100 000 USD – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Eugenie BOUCHARD (Canadian) 3:6, 6:3, 6:1
Second Harriet DART (Brit) 7:5, 6:2
Quarter-final Priscilla HON (Australian) 6:2, 6:3
Semifinal Sara SORRIBES TORMO (Spanish) 4:6, 0:6

 

 

03 AUGUST-11 AUGUST – TORONTO (CANADA) – 2 830 000 USD – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Barbora KREJČIKOVÁ (Czech) 6:3, 6:2
Qualifying, Second Ekaterina ALEXANDROVA (Russian) 5:7, 6:7 (5-7)
DOUBLES – with Anett KONTAVEIT (Estonian)
ROUND OPPONENT RESULT
First L. HRADECKÁ, A. KLEPAČ (Czech, Slovenian) 7:6 (7-5), 6:3
Second D. JURAK, M.-J. MARTÍNEZ-SÁNCHEZ (Croatian, Spanish) 6:2, 7:6 (7-3)
Quarter-final G. DABROWSKI, Y. XU ( (Canadian, Chinese) 7:6 (7-0), 6:7 (5-7), 3-10

 

27 JULY-04 AUGUST – SAN JOSÉ (USA) – 876 183 USD – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Katrina SCOTT (USA) 7:5, 2:6, 7:5
Qualifying, Second En-Shuo LIANG (Taiwanese) 5:2 – Liang retired
Main draw, First Mayo HIBI (Japanese) 2:6, 6:3, 6:7 (3-7)

 

25 JUNE-14 JULY – THE CHAMPIONSHIPS, WIMBLEDON (ENGLAND, GRAND SLAM TOURNAMENT) – GRASS, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qulifying, First Sabine LISICKI (German) 3:6, 6:3, 3:6
LADIES’ DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First J. PEGULA, M. SANCHEZ (USA) 6:4, 3:6, 6:2
Second J. BRADY, A. RISKE (USA) 6:2, 6:2
Third A. CORNET, P. MARTIČ (French, Croatian) W.O.
Quarter-final N. MELICHAR, K. PESCHKE (USA, Czech) 2:6, 6:2, 9:7
Semifinal S.-W. HSIEH, B. STRÝCOVÁ (Taiwanese, Czech) 6:7 (5-7), 4:6

 

17 JUNE-23 JUNE – ILKLEY (ENGLAND) – 100 000 USD – GRASS, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Lesley KERKHOVE (Dutch) 6:3, 7:6 (7-4)
Second Lin ZHU (Chinese) 6:1, 6:0
Quarter-final Beatriz HADDAD MAIA (Brasil) 7:6 (11-9), 4:6, 6:4
Semifinal Bibiane SCHOOFS (Dutch) 7:5, 6:3
Final Monica NICULESCU (Romanian) 2:6, 6:4, 3:6

 

10 JUNE-16 JUNE – MANCHESTER (ENGLAND) – 100 000 USD, GRASS, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Maddison INGLIS (Australian) 7:5, 6:3
Second Madison BRENGLE (USA) 4:6, 6:4, 3:6

 

22 MAY-09 JUNE – PARIS, ROLAND GARROS (FRANCE, GRAND SLAM TOURNAMENT) – CLAY, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Danka KOVINIČ (Montenegrin) 6:2, 6:2
Qualifying, Second Martina TREVISAN (Italian) 6:4, 2:6, 7:5
Qualifying, Third Aliona BOLSOVA ZADOINOV (Spanish) 2:6, 6:2, 3:6
Main draw, First (as a Lucky Loser) Priscilla HON (Australian) 6:3, 2:6, 1:6
WOMEN’S DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First JIANG X., WANG Q. (Chinese) 6:2, 6:2
Second A. CORNET, P. MARTIČ (French, Croatian) 7:5, 6:1
Third A.-L. FRIEDSAM, L. SIEGEMUND (German) 4:6, 6:3, 6:3
Quarter-final S. STOSUR, ZHANG S. (Australian, Chinese) 3:6, 6:1, 7:6 (7-3)
Semifinal E. MERTENS, A. SABALENKA (Belgian, Belarusian) 6:2, 6:1
Final DUAN Y., ZHANG S. (Chinese) 6:2, 6:3
MIXED DOUBLES – with Márton FUCSOVICS    
ROUND OPPONENT RESULT
First M. ARCAGNIOLI, T. LAMASINE (French) 7:6 (7-5), 6:4
Second S. ZHANG, J. PEERS (Chinese, Australian) 0:6, 4:6

 

14 MAY-19 MAY – TRNAVA (SLOVAKIA) – 100 000 USD (WTA) – CLAY, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Lenka STARA (Slovak) 6:0, 6:2
Second Laura SIEGEMUND (German) 5:7, 4:6
DOUBLES – with Tereza MIHALIKOVA (Slovak)
ROUND OPPONENT RESULT
First A. BONDÁR, P. UDVARDY (Hungarian) 6:2, 6:2
Quarter-final S. FICHMAN, JANI R. (Canadian, Hungarian) 3:6, 6:7 (3-7)

 

07 MAY-12 MAY – CAGNES-SUR-MER (FRANCE) – 80 000 USD (WTA) – CLAY, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Diane PARRY (French) 6:4, 6:2
Second Priscilla HON (Australian) 7:6 (7-4), 7:6 (7-3)
Quarter-final Varvara LEPCHENKO (USA) 6:4, 6:3
Semifinal Stefanie VOEGELE (Swiss) 6:3, 1:6, 3:6

 

21 APRIL-28 APRIL – ISTANBUL (TURKEY) – 250 000 USD (WTA) – CLAY, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Q, First Barbara HAAS (Austrian) 7:5, 6:7 (4-7), 6:1
Q, Second Elena RYBAKINA (Kazakh) 4:6, 0:3 – Timi retired
Main Draw, First (as a LL) Ivana JOROVIČ (Serbian) 6:4, 6:4
Second Veronika KUDERMETOVA (Russian) 0:6, 6:7 (4-7)
WOMEN’S DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First P. ÖZGEN, Ç BÜYÜKAKÇAY (Turkish) 6:2, 6:4
Quarter-final A. MITU, A. PANOVA (Romanian, Russian) 6:7 (6-8), 6:3, 10-6
Semifinal C. LISTER, R. VORAČOVÁ (Swedish, Czech) 6:2, 6:2
Final A. GUARACHI, S. SANTAMARIA (Chilean, USA) 6:1, 6:0

 

 

04.08.-04.14. – BOGOTÁ (COLOMBIA) – 250 000 USD (WTA) – CLAY, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Lara ARRUABARRENA (Spanish) 7:6 (9-7), 4:6, 1:6

 

01 APRIL-07 APRIL – MONTERREY (MEXICO) – 250 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Ivana JOROVIČ (Serbian) 6:2, 4:6, 3:6

 

18 MARCH-30 MARCH – MIAMI (USA) – 9 035 428 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Stefanie VOEGELE (Swiss) 3:6, 7:5, 6:4
Qualifying, Second Kaia KANEPI (Estonian) 4:6, 3:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First  J. GOERGES, S. HALEP (German, Romanian) 6:4, 1:6, 6-10

 

 

06 MARCH-17 MARCH – INDIAN WELLS (USA) – 8 359 455 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Yulia PUTINTSEVA (Kazakh) 1:6, 3:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First E. MERTENS, A. SABALENKA (Belgian, Belarussian) 1:6, 7:6 (7-4), 8-10

 

25 FEBRUARY-02 MARCH – ACAPULCO (MEXICO) – 250 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Dalila JAKUPOVIČ (Slovenian) 5:7, 6:4, 6:4
Second Saisai ZHENG (Chinese) 6:4, 4:6, 3:6
DOUBLES – With Réka JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First  C. LISTER, R. VORAČOVÁ (Swedish, Czech) 5:7, 5:7

 

17 FEBRUARY-23 FEBRUARY – DUBAI (UNITED ARAB EMIRATES) – 2 828 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Alizé CORNET (French) 4:6, 3:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
Firrst  – Bye
Second L. ARRUABARRENA, K. CHRISTIAN (Spanish, USA) 4:6, 6:1, 5-10

 

 

28 JANUARY-03 FEBRUARY – HUA HIN (THAILAND) – 250 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Tamara ZIDANŠEK (Slovenian) 0:6, 1:3 – Tímea Babos retired

 

14 JANUARY-27 JANUARY – MELBOURNE, AUSTRALIAN OPEN (AUSTRALIA, GRAND SLAM TOURNAMENT) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Ons JABEUR (Tunisian) 7:6 (7-5), 7:6 (7-3)
Second Sloane STEPHENS (USA) 3:6, 1:6
WOMEN’S DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (France)
ROUND OPPONENT RESULT
First R. OLARU, G. VOSKOBOEVA (Romanian, Kazakh) 6:0, 6:3
Second X. HAN, D. JURAK (Chinese, Croatian) 2:6, 6:1, 6:0
Third K. FLIPKENS, J. LARSSON (Belgian, Swedish) 6:1, 6:4
Quarter-final R. ATAWO, K. SREBOTNIK (USA, Slovenian) 6:4, 7:5
Semifinal J. BRADY, A. RISKE (USA) 6:4, 6:2
Final S. STOSUR, ZHANG S. (Australian, Chinese) 3:6, 4:6
MIXED DOUBLES – with Márton FUCSOVICS (Hungarian)    
ROUND OPPONENT RESULT
Első ZHANG S., J. PEERS (Chinese, Australian) 6:3, 4:6, 10-7
Második N. MELICHAR, B. SOARES (USA, Brasil) 3:6, 2:6

 

 

07 JANUARY-12 JANUARY – HOBART (AUSTRALIA) – 250 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Viktoria KUŽMOVÁ (Slovak) 3:6, 3:6

 

31 DECEMBER 2018-06 JANUARY 2019 – AUCKLAND (NEW ZEALAND) 250 000 USD (WTA) – HARD COURT, SINGLES
ROUND OPPONENT RESULT
First Bianca ANDREESCU (Canadian) 4:6, 6:7 (6-8)
DOUBLES – with Julia GOERGES (German)
FORDULÓ ELLENFÉL EREDMÉNY
First A. GUARACHI, E. ROUTLIFFE (Chilean, New Zealander) 4:6, 6:1, 10-5
Quarter-final X. HAN, D. JURAK (Chinese, Croatian) 2:6, 4:6