Results: 2009

Results: 2009

Debut season among the adults.

11 NOVEMBER-15 NOVEMBER – JERSEY (GREAT BRITAIN) – 10 000 USD (ITF) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Elixane LECHEMIA (French) 6:1, 7:6 (8-6)
Second Stamatia FAFALIOU (Greek) 6:3, 6:2
Quarterfinal Stephanie VONGSOUTHI (French) 6:3, 6:4
Semifinal Kinnie LAISNE (French) 6:4, 6:3
Final Matea MEZAK (Croatian) 2:6, 3:6
DOUBLES – with Malou EJDESGAARD (Danish)
First round Bye
Quarterfinal K. KOWAK, A. THOMPSON (German, 6:3, 6:0
Semifinal J. REN, J. REN (British) 6:2, 6:2
Final K. BERTENS, D. HARMSEN (Dutch) 5:7, 5:7

 

 

04 NOVEMBER-08 NOVEMBER – SUNDERLAND (GREAT BRITAIN) – 10 000 USD (ITF) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Claire LABLANS (Dutch) 6:3, 6:4
Second Lara MICHEL (Swiss) 6:2, 6:2
Quarterfinal Piia SUOMALAINEN (Finnish) 6:1, 7:6 (7-3)
Semifinal Jade CURTIS (British) 6:3, 6:4
Final Matea MEZAK (Croatian) 7:6 (7-2), 6:4
DOUBLES – with Malou EJDESGAARD (Danish)
First round K. NOWAK, A. THOMPSON (German, Nigerian) 6:0, 6:1
Quarterfinal D. HARMSEN, J. VAN BENNEKOM (Dutch) 4:6, 4:6

 

 

07 OCTOBER-11 OCTOBER – BARNSTAPLE (GREAT BRITAIN) – 50 000 USD (ITF) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Olivia SMITH (British) 6:0, 6:2
Qualifying, Second Lena-Marie HOFMANN (German) 2:6, 3:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
First round K. PERVAK, K. PITER (Russian, Polish) 6:3, 6:4
Quarterfinal K. ANDERSON, E. LAINE (South African,Finnish) 4:6, 6:3, 8-10)

 

 

07 JULY-12 JULY – FELIXSTOWE (GREAT BRITAIN) – 10 000 USD (ITF) – GRASS
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, Second Emma FLOOD (Norwegian) 7:5, 4:6, 6:2
Qualifying, Third Francesca LEWIS (British) 6:3, 6:2
Main draw, First Marisa GIANOTTI (Australian) 6:2, 6:3
Second Elizabeth THOMAS (British) 7:5, 4:6, 6:2
Quarterfinal Anna FITZPATRICK (British) 6:3, 6:3
Semifinal Jocelyn RAE (British) 6:3, 4:6, 6:2
Final Anna SMITH (British) 5:7, 6:3, 4:6
DOUBLES – with Naomi BROADY (British)
First round M. GIANOTTI, T. PATTERSON (Australian) 6:4, 6:2
Quarterfinal C. LABLANS, G. LEMMENS (Dutch, Belgian) 6:1, 6:4
Semifinal D. JAKUPOVIC, S. SEKULIC (Slovenian, German) W.O.

 

 

05 MAY-10 MAY – EDINBURGH (GREAT BRITAIN) – 10 000 USD (ITF) – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
First Sabrina STEWART (British) 6:0, 6:1
Second Jennifer REN (British) 6:3, 6:0
Quarterfinal Morgane PONS (French) 6:4, 6:2
Semifinal Volha GYUKO (Belarussian) 7:6 (10-8), 6:2
Final Naomi BROADY (British) 6:4, 6:7 (3-7), 7:6 (10-8)
DOUBLES – with Zuzana LINHOVA (Czech)
First round Bye
Quarterfinal L. BROWN, P. SUOMALAINEN (British, Finnish) 6:4, 6:0
Semifinal N. BROADY, E. THOMAS (British) 2:6, 2:6

 

 

28 APRIL-03 MAY – BOURNEMOUTH (GREAT BRITAIN) – 10 000 USD (ITF) – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
Qualifying, First Zuzana LINHOVA (Czech) 6:2, 6:3
Qualifying, Second Manisha CHOWDHURY (British) 6:2, 6:3
Main draw, First Anna ZAJA (German) 6:3, 6:2
Second Samantha VICKERS (British) 6:0, 6:2
Quarterfinal Martina CACIOTTI (Italian) 6:2, 6:2
Semifinal Lena-Marie HOFMANN (German) 7:6 (7-4), 7:6 (7-3)
Final Svenja WIEDEMANN (German) 6:4, 3:6, 4:6
DOUBLES – with Stephanie CORNISH (British)
First round L.-M. HOFMANN, A. ZAJA (German) 6:1, 6:0
Quarterfinal Z. LINHOVA, L. VRSKOVA (Czech) 7:5, 6:0
Semifinal J. JANDOVA, K. VANKOVA (Czech) 7:6 (7-4), 6:4
Final E. LECHEMIA, A. LIM (French) W.O.