Results 2008 (juniors)

Results 2008 (juniors)

Better and better results in singles and also in doubles.

29 DECEMBER 2008-04 JANUARY 2009 – TLALNEPANTLA (MEXICO) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Marisa RUIZ (Mexican) 6:1, 6:0
Second Regina RODRIGUEZ (Mexican) 6:1, 6:0
Third Juliana GAJIC (Canadian) 6:1, 6:3
Quarterfinal Alejandra GRANILLO (Mexican) 7:6 (7-5), 7:5
Semifinal Alja TOMLJANOVIC (Croatian) 6:7 (6-8), 4:6
DOUBLES – with Valeria SOLOVYEVA (Russian)
ROUND OPPONENT RESULT
First M. BOLIVAR, F. FARIA (Colmbian, Brazilian) 6:3, 6:3
Second N. GIBBS, M. YAJIMA (American) 6:2, 6:4
Quarterfinal A. CERCONE, K. PALIIVETS (American, Canadian) 4:6, 2:6

 

 

06 OCTOBER- 12 OCTOBER – OSAKA (JAPAN) – JUNIOR SUPER WORLD CHAMPIONSHIPS – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Antonella SUSAK (Croatian) 6:7, 6:1, 6:2
Second Laura SLATER (British) 7:6 (7-4), 6:0
Third Amandine HESSE (French) 6:3, 7:5
Quarterfinal Ana BOGDAN (Romanian) 2:6, 2:6
DOUBLES – with Kristina MLADENOVIC (French)
ROUND OPPONENT RESULT
First MUTAGUCHI E., OMAE A. (Japanese) 6:2, 6:1
Second VASZILISSZA BULGAKOVA, ZSÓFIA ZSÓFIA (Hungarian) 3:6, 6:1, 7:6 (9-7)
Quarterfinal A. HESSE,  H. JAMES (French, British) 6:1, 6:7 (4-7), 7:6 (11-9)
Semifinal K. ISSARA, N. SAENYAUKHOT (Thailandese) 6:2, 6:2
Final INOUE M., A. YASAMOTO (Japanese) 7:6 (8-6), 7:6 (8-6)

 

 

23 SEPTEMBER-28 SEPTEMBER – SAN LUIS POTOSI (MEXICO) – JUNIOR FED CUP – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Richel HOGENKAMP (Dutch) 2:6, 6:2, 4:6
Second Veronica CEPEDE ROYG (Paraguayan) 6:2, 6:0
Third Albina HABIBULINA (Uzbek) 6:2, 6:3
Semifinal Kristie AHN (American) 2:6, 6:0, 2:6
3rd Place play-off
Sviatlana PIRAZHENKA (Belarussian) 6:2, 6:3
DOUBLES
ROUND OPPONENT RESULT
First – with ZSÓFIA SUSÁNYI R. HOGENKAMP, S. VAN DER SAR (Dutch) 7:5, 6:2
Second – with ZSÓFIA MIKÓ V. CEPEDE ROYG, I. ROBBIANI (Paraguayan) 7:5, 5:7, 6:2
Semifinal – with ZSÓFIA SUSÁNYI C. MCHALE, S. STEPHENS (American) 5:7, 3:6
3rd Place play-off
A. ORLIK, SZ. PIRAZHENKA (Belarussian) nem játszották le

 

 

31 AUGUST-07 SEPTEMBER – NEW YORK (UNITED STATES) – US OPEN  – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Melanie OUDIN (American) 2:6, 2:6
DOUBLES – with Aki YAMASOTO  (Japanese)
ROUND OPPONENT RESULT
First L. BERLINECKE, Q. LEMOINE (German, Dutch) 6:2, 6:4
Second C. SIMMONDS, B. SWANEPOEL (South African) 6:4, 1:6, 4-10

 

 

24 AUGUST-30 AUGUST – QUEBEC (CANADA) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Marianne JODOIN (Canadian) 6:4, 6:2
Second Aki YAMASOTO (Japanese) 6:1, 6:1
Quarterfinal Yana BUCHINA (Russian) 2:6, 1:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First V. KAMENSKAYA, P. MONTEZ (Russian, Mexican) 6:7 (3-7), 6:3, 10-5
Quarterfinal E. BOGDAN, V. CEPEDE ROYG (Romanian, Paraguayan) 6:4, 5:7, 10-6
Semifinal V. SAVINYKH, M. SIROTKINA (Russian) 6:4, 6:3
Final M. DOI, K. NARA (Japanese) 4:6, 6:4, 8-10

 

 

28 JUNE-06 JULY – WIMBLEDON (GREAT BRITAIN) – THE JUNIOR CHAMPIONSHIPS – GRASS
ROUND OPPONENT RESULT
First Richel HOGENKAMP (Dutch) 7:5, 3:6, 3:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First T. HENDLER, C. VANDEWEGHE (Belgian, American) W.O.
Second N. BROADY, J. WINDLEY (British) 7:5, 6:2
Quarterfinal M. DOI, K. NARA (Japanese) 6:1, 2:6, 1:6

 

 

22 JUNE-27 JUNE – ROEHAMPTON (GREAT BRITAIN) – GRASS
ROUND OPPONENT RESULT
First Anna ORLIK (Belarussian) 2:6, 2:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First R. HOGENKAMP, L. ROBSON (Dutch, British) 4:6, 2:6

 

 

01 JUNE-08 JUNE – PARIS (FRANCE) – ROLAND GARROS – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
First Constance SIBILLE (French) 6:3, 6:2
Second Noppawan LERTCHEEWAKARN (Thailandese) 5:7, 5:7
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First A. HESSE, K. MLADENOVIC (French) mérkőzés nélkül
Second L. KERKHOVE, A. RUS (Dutch) 2:6, 6:4, 6-10

 

 

19 MAY-25 MAY – MILAN (ITALY) – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
First Valeria SAVINYKH (Russian) 6:2, 5:7, 4:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian) x
ROUND OPPONENT RESULT
First L. AGUILAR, B. BOTTO (Mexican, Peruvian) mérkőzés nélkül

 

 

25 MARCH-30 MARCH – MANILA (PHILIPPINES) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second Rashmi TELTUMBDE (Indonesian) 6:1, 6:0
Third Milana SPREMO (Serbian) 7:6 (7-2), 6:4
Quarterfinal Jelena CHERNYAKOVA (Russian) 6:0, 6:0
Semifinal Nadiya KICHENOK (Ukrainian) 4:6, 6:3, 7:6 (7-5)
Final Noppawan LERTCHEEWAKARN (Thailandese) 6:3, 5:7, 4:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second J. HOPPER, T. SHAH (Australian, Indonesian) 6:0, 6:2
Quarterfinal V. IVAKHNENKO, R. TELTUMBDE (Ukrainian, Indian) 6:3, 6:2
Semifinal L. KICHENOK, A. KOLESNICHENKO (Uzbek) 6:3, 6:3
Final E. CHERNYAKOVA, DOJ M. (Russian, Japanese) 6:7 (4-7), 6:0, 10-4

 

 

18 MARCH-23 MARCH – KUCHING (MALAYSIA) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second Rashmi TELTUMBDE (Indian) 7:6 (7-4), 6:2
Third Lyudmila KICHENOK (Ukrainian) 6:7 (4-7), 6:2, 6:4
Quarterfinal Jessy ROMPIES (Indonesian) 6:1, 1:6, 6:1
Semifinal Noppawan LERTCHEEWAKARN (Thailandese) 3:6, 0:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second ZSÓFIA SUSÁNYI, G. YSIDORA (Hungarian, Indonesian) 6:1, 3:6, 7:6 (8-6)
Quarterfinal A. KOLESNICHENKO, A. MARENKO (Uzbek) mérkőzés nélkül
Semifinal B. GUMULYA, J. ROMPIES (Indonesian) 4:6, 4:6

 

 

10 MARCH-16 MARCH – NONTHABURI (THAILAND) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second Olivia ROGOWSKA (Australian) 4:6, 6:2, 7:6 (7-2)
Third Milana SPREMO (Serbian) 6:3, 6:7 (1-7), 4:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second J. GUNUGANTI, L. WHYBOURN (Indonesian, British) 6:0, 6:3
Quarterfinal N. LERTPITAKSINCHAI, K. NARATTANA (Indonesian) 2:6, 6:1, 10-4
Semifinal Z. LINHOVA, M. TUMOVA (Czech) 6:4, 6:2
Final L. KICHENOK, N. KICHENOK (Ukrainian) 1:6, 6:4, 9-11

 

 

21 JANUARY-27 JANUARY – CUENCA (VENEZUELA) – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
First Claudia RAZZETO (Peruvian) 3:6, 7:5, 3:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second L. AVILES, C. LUCERO (Venezuelan, Argentine) 6:0, 6:0
Quarterfinal B. BOLENDER, A. YACAMAN (American, Colombian) 6:3, 6:1
Semifinal I. ROBBIANI, A. SALUT (Paraguayan, Argentine) 4:6, 6:3, 6:3
Final A. HESSE, S. OYEN (French, Belgian) W.O.

 

 

14 JANUARY-18 JANUARY – BARRANQUILLA (COLOMBIA) – CLAY
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second Lucia KOVALOVA (Czech) 6:0, 7:6 (9-7)
Third Sofie OYEN (Belgian) 6:2, 6:3
Quarterfinal Amandine HESSE (French) 5:7, 6:0, 6:2
Semifinal Stephanie VOGT (Liechtenstein) 0:6, 2:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second M. GIRAL LORES, T. MOORE (Venezuelan, British) 7:5, 6:4
Quarterfinal I. DAPKUTE, M. EJDESGAARD (Lithuanian, Danish) 6:3, 6:0
Semifinal G. BRUZZONE, N. SMITH (Italian, Canadian) 6:4, 6:1
Final P. HERCOG, S. VOGT (Slovenian, Liechtenstein) 4:6, 3:6

 

 

07 JANUARY-13 JANUARY – CARACAS (VENEZUELA) – HARD COURT
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second Giulia BRUZZONE (Italian) 6:2, 6:2
Third Zuzana LINHOVA (Czech) 6:4, 5:7, 3:6
DOUBLES – with RÉKA LUCA JANI (Hungarian)
ROUND OPPONENT RESULT
First Bye
Second J. COHEN, Y. GUIMARAES (French, Brazilian) 6:2, 6:1
Quarterfinal A. HESSE, M. PONS (French) 6:4, 6:4
Semifinal P. HERCOG, A. VOGT (Slovenian, Liechtenstein) 6:7 (6-8), 1:6